17/01/2021


Japan Rugby Football Union (JRFU) potwierdziła, że od 2022 roku ruszy w tym kraju nowy system ligowy z trzema poziomami i 25 drużynami, określono go Najlepszą Ligą Świata.


Mimo, że reforma rozgrywek zapowiadana była dużo wcześniej, dopiero 15 stycznia br.  JRFU podał 25 drużyn, które mają uczestniczyć w rozgrywkach oraz szczegóły dotyczące awansu i spadków w obrębie trzech Dywizji. W nowym formacie Dywizja I będzie się składała z dwóch grup po 6 drużyn, każda rozegra 16 spotkań, 10 w obrębie własnej grupy (mecz i rewanż) oraz 6 z drużynami drugiej grupy (po jednym meczu z każdym zespołem). Zwycięzcy grup zmierzą się w finale, z Dywizji I może maksymalnie spaść 4 drużyny po meczach barażowych z 4 najlepszymi drużynami Dywizji II. W Dywizji II mamy 7 drużyn, a w Dywizji III 6 zespołów, ostatni pozom będzie półzawodowy.

Zagrają: NEC Green Rockets, NTT Communications ShiningArcs, NTT Docomo Red Hurricanes, Kamaishi Sheawaves RFC, Canon Eagles, Kyushu Electric Power Kyuden Voltex, Kintetsu Liners, Kubota Spears, Kurita Water RFC Water Gush, Kobe Steel Kobelco Steelers, Coca-Cola Red Sparks, Suntory Sungoliath, Shimizu Rugby Football Club Team Blue Sharks, Chugoku Electric Power Red Regulions, Toshiba Brave Lupus, Toyota Verblitz, Toyota Industries Corporation Shuttles, Panasonic Wild Knights, Hino Red Dolphins, Honda HEAT, Mazda Blue Zoomers, Mitsubishi Heavy Industries Sagamihara Dynaboars, Munakata Sanix Blues, Yamaha Jubilo i Ricoh Black Rams (w japońskiej kolejności alfabetycznej według en.rugby-japan.jp).

Podział na poszczególne Dywizje nastąpi w czerwcu br. po zakończeniu ostatniego sezonu Top League jeszcze z 16 drużynami (z powodu Covid-19 początek ostatniego sezonu przesunięto z 16-17.01.2021 na koniec stycznia lub połowę lutego). Wtedy też zostanie podana oficjalna nazwa rozgrywek i filozofia ligi. Rozgrywki w nowym formacie mają trwać od stycznia do maja 2020. W miesiącach czerwiec, lipiec, październik i listopad 2022 zaplanowano okna na międzynarodowe spotkania reprezentacji Japonii.

Dr Mayumi Taniguchi, szef biura przygotowawczego New League Incorporation powiedział: W obecnych niepewnych okolicznościach związanych z pandemią Covid-19 uważamy, że zrobienie kroku w kierunku dalszego rozwoju japońskiego rugby oznacza bardzo dużo. Chociaż znajdujemy się w nieprzewidzianej i stale ewoluującej sytuacji, myślę, że sport może wykazać się elastycznością, aby reagować na trudności i nadal stawiać wyzwania - taki jest duch rugby. Będziemy działać wraz z zespołami, naszymi interesariuszami i kibicami, mając na celu stworzenie Najlepszej Ligi Świata. Dziękujemy za nieustające wsparcie dla ostatniego sezonu Japan Rugby Top League i liczymy na to, że nowa liga zostanie uruchomiona w styczniu 2022.

Źródło: en.rugby-japan.jp

Rugby TAG

Ostatnie wyniki

Awenta Pogoń Siedlce
15 13
Energa Ogniwo Sopot
ORLEN Orkan Sochaczew
45 29
Life Style Catering RC Arka Gdynia

Ekstraliga Rugby 2025/2026

1 🥇 Awenta Pogoń Siedlce 10 42
2 🥇 Energa Ogniwo Sopot 10 39
3 🥇 ORLEN Orkan Sochaczew 10 32
4 🥇 Life Style Catering RC Arka Gdynia 10 24
5 🥇 RzKS Juvenia Kraków 10 10
6 🥇 PGE Edach Budowlani Lublin 10 0
7 🏆 WizjaMed Grot Budowlani Łódź 9 45
8 🏆 RC Lechia Gdańsk 9 19
9 🏆 Budmex Rugby Białystok 9 14
10 🏆 KS AZS AWF Warszawa 9 9
# Polskie Rugby # Polski Związek Rugby

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Aby dowiedizeć się więcej jak zmienić ustawienia dotyczące cookies w Twojej przeglądarce internetowej przejdź pod adres.