15/03/2020


Nowy Zarząd Polskiego Związku Rugby na pierwszym posiedzeniu podjął temat przygotowania obchodów jubileuszu stulecia rugby w Polsce. Tu jednak rodzi się pytanie: Jaki rok przyjąć za początek rugby w naszym kraju? Mamy trzy możliwości…


1920: Pierwsze mecze rugby w Polsce
Pierwsze udokumentowane spotkania rugby rozegrali w Polsce żołnierze Francuskiej Misji Wojskowej w październiku 1920 roku. Misja pojawiła się w Warszawie w połowie 1919 roku, w skład samego sztabu wchodziło  429 oficerów, a że rugby było regularnie uprawiane w armii francuskiej już w pierwszym roku „po pracy” żołnierze grali w rugby czy futbol. We wrześniu 1920 roku Louis Amblard, francuski kapitan w stanie spoczynku, w armii kierownik wydziału sportowego specjalizujący się w rugby i boksie, założył  w Stolicy "Linguarum Schola", szkołę języków obcych. W październiku został podpisany pokój w Rydze kończący wojnę polsko-rosyjską, a w Warszawie uroczyście witano generała Henri Niessela, nowego dowódcy Francuskiej Misji Wojskowej. Z tej okazji „Linguarum Schola” zorganizowała dwa pokazowe mecze rugby, w których zagrali wspomniani członkowie Misji.

1921: Pierwszy klubu rugby w Polsce
W kwietniu 1921 roku, dyrektor "Linguarum Schola" Louis Amblard ogłosił powołanie klubu sportowego pod nazwą „Związek Sportowy Orła Białego” z wiodącą dyscypliną - rugby. W maju i czerwcu, w prasie warszawskiej oraz sportowej ukazała się informacja o zapisach do sekcji rugby, zainteresowani mogli zgłaszać się osobiście lub listownie. Na ogłoszenia odpowiedziała kilkunastu ochotników z którymi Amblard rozpoczął w czerwcu treningi, początki były ciężkie, jednemu trenerowi trudno było wytłumaczyć i pokazać poszczególne elementy gry w rugby. Postęp osiągnięto dopiero gdy treningi w klubie podjęli oficerowie Francuskiej Misji Wojskowej, dodatkowo generał Niessel przekazał klubowi kompletny sprzęt do gry w rugby dla dwóch zespołów w kolorach czarnym i białym. Rok po założeniu klubu w treningach uczestniczyło blisko czterdziestu zawodników, obok Polaków i Francuzów w klubie znaleźli się także Anglicy.

1922: Pierwsze mecze z udziałem polskich zawodników
W maju 1922 roku zaczęto rozgrywać pierwsze wewnętrzne sparingi pomiędzy „Białymi” i „Czarnymi” bez udziału publiczności i prasy, trenerzy woleli zaczekać aż drużyny zgrają się ze sobą na tyle, by nowy sport pokazać warszawiakom, stało się jednak inaczej. Prezesi Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Ludwik Koziebrodzki i Rudolf Wacek zaproponowali drużynom „Orła Białego” rozegranie meczu we Lwowie w lipcowym cyklu obchodów 15-lecia powstania klubu. Pierwszy oficjalny mecz rugby polskiej drużyny przy udziale publiczności odbył się we Lwowie na boisku LKS Pogoń 9 lipca 1922 roku, przeciwko sobie zagrały drużyny „Białych” oparta na graczach polskich i „Czarnych oparta na graczach francuskich. Mecz zakończył się wygraną „Czarnych” 6:3 (3:0), liczono w tych latach po trzy punkty za przyłożenie. Pięć dni później drużyny zmierzyły się powtórnie w Warszawie, a okazją było Święto Narodowe Francji (zburzenie Bastylii) i tym razem Czarni wygrali 12:9 (3:9).

I teraz pytanie, którą rocznicę powinniśmy świętować? Jedyna poprawna odpowiedź to WSZYSTKIE TRZY!

Rugby TAG

Ostatnie wyniki

Awenta Pogoń Siedlce
15 13
Energa Ogniwo Sopot
ORLEN Orkan Sochaczew
45 29
Life Style Catering RC Arka Gdynia

Ekstraliga Rugby 2025/2026

1 🥇 Awenta Pogoń Siedlce 10 42
2 🥇 Energa Ogniwo Sopot 10 39
3 🥇 ORLEN Orkan Sochaczew 10 32
4 🥇 Life Style Catering RC Arka Gdynia 10 24
5 🥇 RzKS Juvenia Kraków 10 10
6 🥇 PGE Edach Budowlani Lublin 10 0
7 🏆 WizjaMed Grot Budowlani Łódź 9 45
8 🏆 RC Lechia Gdańsk 9 19
9 🏆 Budmex Rugby Białystok 9 14
10 🏆 KS AZS AWF Warszawa 9 9
# Polskie Rugby # Polski Związek Rugby

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Aby dowiedizeć się więcej jak zmienić ustawienia dotyczące cookies w Twojej przeglądarce internetowej przejdź pod adres.