09/03/2016


Rugbiści Posnanii nie przystąpią do wiosennych rozgrywek Ekstraligi. We wtorek do Polskiego Związku Rugby dotarło oficjalne pismo z tą informacją, które potwierdziło pogłoski na ten temat krążące w środowisku od kilkunastu dni.

O wycofaniu się Posnanii z rozgrywek napisał już także "Głos Wielkopolski", który tak określił przyczyny wycofania się poznanianków z Ekstraligi: "Zespół ma za wąską kadrę i za mały budżet, żeby pozwolić sobie na transfery. Rugbiści Posnanii w ostatnich latach już kilka razy byli zagrożeni wycofaniem z rozgrywek. Zawsze udawało się jednak przeprowadzić akcję ratunkową. Tym razem na nią jest już za późno".

- Po rozmowie z trenerem uznaliśmy, że nie ma sensu grać 16-17 zawodnikami, a na tyle maksymalnie mogliśmy liczyć. Aby myśleć o rozegraniu całej rundy i poważnym traktowaniu spotkań musielibyśmy mieć kadrę złożoną z minimum 22-23 graczy - tłumaczył dziennikarzowi Głosu kierownik Posnanii Jacek Kalka.

Co dalej?  - Jesienią możemy się zgłosić do I ligi, ale to też mogą być dla nas za wysokie progi. Z kolei w II lidze musielibyśmy sobie radzić bez miejskiej dotacji. Mamy pół roku na przemyślenia i pocieszać się można jedynie tym, że zachowujemy szkolenie młodzieży i szanse na medal w „7”, grających systemem turniejowym. W tych ostatnich rozgrywkach nie musimy się nawet bać osłabień, bo nasi zawodnicy w Ekstralidze mogą grać w innych klubach, a w „7” nadal reprezentować Posnanię - dodał Kalka.

W piśmie, jakie Posnania skierowała do PZR rzeczywiście jest deklaracja, że klub chce dalej grać w rozgrywkach Rugby 7. Zarząd klubu wyraził też zgodę na wypożyczenia swoich zawodników do zespołów Rugby XV do końca sezonu 2015/2016.

- W związkiu z sytuacją Posnanii pojawiają się już pierwsze zapytania o możliwość wypożyczenia graczy tego klubu do innych zespołów. Decyzja będzie należeć do Komisji Gier i Dyscypliny. Jeśli ta potraktuje zawodników Posnanii, jako "siódemkowców" - będą mogli być wypożyczeni. Ustalenia z przewodniczącym Komisji Gier i Dyscypliny Bartoszem Marczyńskim są takie, że najpierw muszą pojawić się oficjalne wnioski o wypożyczenia, a potem dopiero KGiD zajmie się ich interpretacją w świetle obowiązujących regulaminów - mówi sekretarz generalny PZR, Robert Małolepszy.

Zatem jeśli klub chce wypożyczyć zawodnika z Posnanii, musi do 10 marca, bo wtedy kończy się wiosenne okienko transferowe, złożyć wniosek do biura PZR. Do wniosku trzeba dołączyć zgodę zawodnika, oraz zgodę z Posnanii (te pisma można dostarczyć w terminie późniejszym). Po decyzji KGiD (jeśli zajdzie taka potrzeba także Zarządu PZR) biuro związku poinformuje zainteresowany klub o rozstrzygnięciu oraz o wysokości opłaty za wypożyczenie, jaką trzeba wnieść do PZR. Dopiero po wniesieniu opłaty, uzupełnieniu wszelkich wymaganych dokumentów, biuro będzie "podbijało" licencje na rundę wiosenną dla zawodników wypożyczonych z Posnanii.

Rugby TAG

Ostatnie wyniki

Awenta Pogoń Siedlce
15 13
Energa Ogniwo Sopot
ORLEN Orkan Sochaczew
45 29
Life Style Catering RC Arka Gdynia

Ekstraliga Rugby 2025/2026

1 🥇 Awenta Pogoń Siedlce 10 42
2 🥇 Energa Ogniwo Sopot 10 39
3 🥇 ORLEN Orkan Sochaczew 10 32
4 🥇 Life Style Catering RC Arka Gdynia 10 24
5 🥇 RzKS Juvenia Kraków 10 10
6 🥇 PGE Edach Budowlani Lublin 10 0
7 🏆 WizjaMed Grot Budowlani Łódź 9 45
8 🏆 RC Lechia Gdańsk 9 19
9 🏆 Budmex Rugby Białystok 9 14
10 🏆 KS AZS AWF Warszawa 9 9
# Polskie Rugby # Polski Związek Rugby

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Aby dowiedizeć się więcej jak zmienić ustawienia dotyczące cookies w Twojej przeglądarce internetowej przejdź pod adres.