W wielkim finale Ekstraligi Rugby Awenta MKS Pogoń Siedlce poradziła sobie z Energa Ogniwem Sopot.
W przededniu meczu o złoto Siedlczanie odbyli ostatni trening. Tuż po nim odbyła się wspólna kolacja oraz uroczyste wręczenie koszulek zawodnikom podstawowego składu i rezerwowym. W tej ceremonii wzięli udział m.in. prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz, przewodniczący Rady Miasta Siedlce Robert Chojecki i Henryk Niedziółka oraz selekcjoner reprezentacji Polski Kamil Bobryk.
– Zasady naszego sportu są brutalne, ponieważ mogę skorzystać jedynie z 23 zawodników. Wszyscy jednak zapracowaliśmy na miejsce w finale. Zawodnicy, którzy są poza kadrą meczową są równie ważnie jak ci grający w finale – mówił trener Łukasz Nowosz.
Ogniwo dobrze weszło w mecz, jednak to Pogoń postarała się o pierwsze przyłożenie. Po dobrej pracy formacji młyna piątkę zaliczył Giorgi Maisuradze. Po kwadransie gry sytuacja Pogoni pogorszyła się po żółtej kartce Jamiego Vakalahiego. Sopocianie to wykorzystali, przyłożył Marzuq Maarman, podwyższył Cooper Hansen i objęli prowadzenie 7:5. Pogoniści odzyskali przewagę po drugiej piątce Maisuradze i podwyższenie Daniela Gduli. Ostatnie punkty w pierwszej połowie były dziełem Hansena. Pogoń prowadziła na półmetku rywalizacji 12:10.
Przed początkiem drugiej połowy było jasne, że o wygranej w zaciętej finałowej rywalizacji mogą zdecydować detale. Po godzinie gry Ogniwo wróciło na prowadzenie. Po rzucie karnym wykonanym przez Hansena zrobiło się 13:12. Następnie sędzia zaprosił obie drużyny na przerwę na uzupełnienie płynów. Pogoniści próbowali do końca i zostali nagrodzeni za wiarę. Z rzutu karnego trafił Nkululeko Ndlovu. To był kop na wagę mistrzostwa Polski!
Pogoniści obronili mistrzostwo Polski i przez kolejny rok będą dzierżyć tytuł najlepszej rugbowej drużyny nad Wisłą. Start sezonu 2026/2027 jest planowany na weekend 22-23 sierpnia br.
20.06.2026, 14:00 – Siedlce (stadion ROSRRiT)
Finał Ekstraligi: Awenta MKS Pogoń Siedlce v Energa Ogniwo Sopot 15:13 (12:10)
Punkty Pogoń: Giorgi Maisuradze 10 (2P), Nkululeko Ndlovu 3 (K), Daniel Gdula 2 (pd).
Punkty Ogniwo: Cooper Hansen 8 (pd, K), Marzuq Maarman 5 (P).
Pogoń: Witalij Kramarenko, Marcin Maciejewski (47 Michał Gadomski), Giorgi Maisuradze (69 Sebastian Kostałkowski), Ołeksandr Szewczenko (55 Kacper Bogusz), Krystian Olejek, Alexander Nowicki, Bercho Botha, Vaha Halaifonua (52 Piotr Wiśniewski) - Jędrzej Nowicki - Daniel Gdula (65 Panashe Dube) - Kacper Skup, Jamie Vakalahi (47 Nkululeko Ndlovu), Manoa Latu, Łukasz Korneć (55 Bartosz Kubalewski) - Patryk Reksulak. Trenerzy: Łukasz Nowosz, Marek Mirosz.
Ogniwo: Marzuq Maarman (49 Oskar Borkowski), Wiktor Wilczuk (13 Filip Rau), Thomas Fidler (45 Sylwester Gąska), Adam Piotrowski, Jan Mroziński, Nikodem Wołowczyk (50 Dmytro Mokrecow), Benet Maalo, Piotr Zeszutek - Mateusz Plichta - Cooper Hansen - Jewhenij Owerczuk, Adrian Toko Seerane, Dwayne Burrows, Olgierd Sawicki - Roman Żuk. Trenerzy: Thomas Fidler, Wojciech Piotrowicz.
Żółta kartka: Jamie Vakalahi
Sędzia: Dominik Jastrzębski (Pomorski OZR)
Widzów: 2500
Tekst i zdjęcia: Kamil Sulej - SportSiedlce.pl