02/09/2024

W Siedlcach zakończyło się drugie zgrupowanie reprezentacji Polski pod wodzą Kamila Bobryka i Tomasza Stępnia. Kadra przygotowująca się do nowego sezonu w Rugby Europe Trophy miała okazję rozegrać mecz kontrolny z miejscową Awentą Pogonią Siedlce, ale też odbyła trzy sesje treningowe z kadrą młodzieżową. - Po wszystkimi względami to było bardzo udane zgrupowanie. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku - komentował Kamil Bobryk.

Kamil Bobryk wraz z Tomaszem Stępniem objęli seniorską reprezentację Polski późną wiosną bieżącego roku. Pierwsze powołania mieli okazję wysłać z końcem lipca, kiedy odbyło się pierwsze zgrupowanie. Drugie odbyło się w miniony weekend w Siedlcach i poprzedziły je dwie kolejki Ekstraligi, podczas których zawodnicy mieli już okazję wejść w rytm meczowy.

- Skupiliśmy się na rugby. Zrobiliśmy zawodnikom drobne testy, ale odpuściliśmy siłownie i trzy razy dziennie trenowaliśmy na boisku, na dużej intensywności. Wychodzimy z założenia, że jeśli jesteśmy już na murawie, to dajemy z siebie za każdym razem sto procent, więc te dwa i pół dnia z pewnością dały się odczuć - podsumował Kamil Bobryk.

Zgrupowanie z pewnością do lekkich nie należało. Trzy treningi, pierwsza reprezentacja odbyła z kadrą młodzieżową, która od wiosny również ma nowego szkoleniowca - Karola Czyża. We wspólnych sesjach nie brakowało oczywiście elementów gry, przy których unikano jednak konfrontacji stricte fizycznej w grze w kontakcie, a skupiano się na szukaniu przestrzeni do gry.

W sobotę z kolei odbyła się gra kontrolna z Awentą Pogonią Siedlce. Zespoły najpierw ćwiczyły poszczególne stałe fragmenty gry, a następnie rozegrały 30-minutowy sparing.

- Nie liczyliśmy punktów. Czasem nawet zatrzymywaliśmy akcję, kiedy była potrzeba korekty lub gdy przyłożenie było już niemal pewne. Wszystko, by nie narażać zawodników na przypadkowe kontuzje. To był bardzo cenny sprawdzian, bo Pogoń dysponuje obecnie dwiema równymi „piętnastkami”. Jest to zespół, w którym sztab trenerski zbudował i wprowadził system, dlatego zarówno my, jak i oni, wynieśliśmy z tego meczu sporo nauki. Sędziował nam Adrian Pawlik, dobrze porządkując sytuacje meczowe - relacjonował trener reprezentacji.

- Myślę, że pod każdym względem było to udane zgrupowanie. Dobrze, że mieliśmy okazję trenować z kadrą U20 i włączyliśmy w nasze działania polskich sędziów. Uważam, że wraz z Tomkiem mamy z drużyną dobry feeling i każdy czuje, że idziemy we właściwym kierunku - zakończył Bobryk.

Na jednym z treningów z reprezentacją spotkali się prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz, przewodniczący Rady Miasta Siedlce Robert Chojecki oraz prezes Agencja Rozwoju Miasta Dariusz Cegiełkowski. Rozmawiali z trenerami i zawodnikami życząc reprezentacji zwycięstw w nadchodzącym sezonie.

Za tydzień na polskie boiska wracają rozgrywki klubowe - już nie tylko na poziomie Ekstraligi, ale również na jej zapleczu w I i II Lidze. Kolejne zgrupowanie reprezentacji zaplanowano w październiku. Będzie to trzeci i zarazem ostatni moment przygotowań do listopadowych meczów w Rugby Europe Trophy przeciwko Litwie oraz Czechom.

Biuro Prasowe PZR
Zdjęcia z meczów: Kamil Sulej

Rugby TAG

Ostatnie wyniki

Awenta Pogoń Siedlce
15 13
Energa Ogniwo Sopot
ORLEN Orkan Sochaczew
45 29
Life Style Catering RC Arka Gdynia

Ekstraliga Rugby 2025/2026

1 🥇 Awenta Pogoń Siedlce 10 42
2 🥇 Energa Ogniwo Sopot 10 39
3 🥇 ORLEN Orkan Sochaczew 10 32
4 🥇 Life Style Catering RC Arka Gdynia 10 24
5 🥇 RzKS Juvenia Kraków 10 10
6 🥇 PGE Edach Budowlani Lublin 10 0
7 🏆 WizjaMed Grot Budowlani Łódź 9 45
8 🏆 RC Lechia Gdańsk 9 19
9 🏆 Budmex Rugby Białystok 9 14
10 🏆 KS AZS AWF Warszawa 9 9
# Polskie Rugby # Polski Związek Rugby

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Aby dowiedizeć się więcej jak zmienić ustawienia dotyczące cookies w Twojej przeglądarce internetowej przejdź pod adres.